Botox

Toksyna botulinowa – Botox, Azzalure

Działanie botoxu polega na czasowym, odwracanym zablokowaniu wydzielania acetylocholiny na styku nerw – mięsień, co skutkuje przerwaniem przewodzenia impulsów nerwowych. Dzięki zahamowaniu neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za proces skurczu mięśnia, następuje jego czasowy rozkurcz. Zmarszczki mimiczne wygładzają się, a twarz nabiera bardziej łagodnego wyrazu. Efekty działania preparatu botox utrzymują się czasowo, przez około 4-6 miesięcy. Powtarzanie zabiegu powoduje jednak stopniowe wydłużanie działania toksyny, więc kolejne zastrzyki przynoszą efekty na dłużej. Zabieg jest w pełni bezpieczny i może być stosowany nawet u młodych, dwudziestokilkuletnich osób. Zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zastaje zachowana. Dawka stosowana w celach kosmetycznych jest wielokrotnie niższa od dawki leczniczej i całkowicie bezpieczna.  Zastrzyki z toksyny botulinowej mogą zmniejszyć nadmierną potliwość oraz wyeliminować problem bruksizmu, czyli nocnego zgrzytania zębami.

Clostridium botulinum

Toksyna botulinowa jest białkiem wytwarzanym przez bakterie Clostridium botulinum. Istnieje kilka typów tego białka, jednak w medycynie estetycznej wykorzystywany jest jeden typ – neurotoksyna A. Toksyna botulinowa w medycynie jest używana od bardzo dawna, a mianowicie od 1970 r. Początkowo botoks stosowano w neurologii i okulistyce.

Zabiegi z zastosowaniem Botox firmy Allergan lub Azzalure firmy Galdera dostępne są w ofercie gabinetu medycyny estetycznej dr Krzysztofa Marosza w Szczecinie.

 

Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem botoksu?

Aplikacja botoksu wykonywana jest przy użyciu cieniutkiej igły oraz strzykawki (tzw. insulinówka). Pacjentowi podawane są zawsze minimalne dawki preparatu, zaś przed dokonaniem iniekcji lekarz zaznacza właściwe miejsca na jego skórze za pomocą specjalnej kredki. Zabieg nie wymaga stosowania znieczulenia, ponieważ jest praktycznie bezbolesny. Czas wykonania zabiegu botoxem wynosi w przybliżeniu 20 minut.

Zmarszczki w okolicy zabiegowej poddają się korekcji stopniowo. Pierwsze efekty widoczne są po upływie 2-3 dni, zaś ostateczny rezultat – po tygodniu. Neurotoksyna A działa w obrębie płytki nerwowo – mięśniowej. Niewielką ilość preparatu podaje się pod skórę do mięśni, które poddawane są zabiegowi, co powoduje zahamowanie marszczenia i fałdowania skóry w obrębie podania botoxu, a tym samym wygładzenie skóry twarzy. Zabieg botoxem polega na blokowaniu przekazu impulsów nerwowych, powodujących skurcze mięśni. Co ważne, inne funkcje nerwowe, takie jak wrażliwość na dotyk, zostają w pełni zachowane. Twarz zyskuje naturalny i zrelaksowany wygląd. Botoks działa jedynie w obrębie tych mięśni, do których został wstrzyknięty.

Wskazania do zastosowania toksyny botulinowej (Botox, Azzalure):

 • Zmarszczki mimiczne okolicy oczu – kurze łapki
 • Zmarszczki mimiczne pomiędzy brwiami – lwia zmarszczka
 • Zmarszczki mimiczne poprzeczne czoła
 • Nadpotliwość dłoni, pach, stóp
 • Nocne zgrzytanie zębami- bruksizm

 

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?

Efekt zabiegu likwidacji zmarszczek toksyną botulinową utrzymuje się około pół roku, zaś dokładny czas zależy od indywidualnych uwarunkowań Pacjenta. Po upływie 6 miesięcy włókna nerwowe stopniowo regenerują się i mimika powraca, po tym czasie można wykonać kolejny zabieg.

 

Działania niepożądane:

 • ból w miejscu iniekcji
 • krwiak w miejscu ukłucia
 • obniżenie brwi lub zbyt duże uniesienie w przypadku leczenia zmarszczek czołowych
 • delikatny ból głowy w dniu zabiegu

 

Przeciwwskazania do zabiegu Botox:

 • ciążka oraz karmienie piersią
 • aktywne choroby nowotworowe
 • choroby przewodnictwa nerwowo-mieśniowego (np.Miastenia Gravis)
 • nadwrażliwość na składnik leku
 • stan zapalny skóry w miejscu podania

 

Często zadawane pytania:

Czy zabieg jest bolesny:

Nie, zabieg likwidowania zmarszczek mimicznych toksyną botulinową jest praktycznie bezbolesny. Czasem występuje uczucie pieczenia, które ustępuje zaraz po zabiegu.

Na co mam uważać po zabiegu:

Zalecenia pozabiegowe obejmują

 • unikanie pochylania głowy do 4 godzin po zabiegu
 • nie chodzić na saunę, solarium
 • nie rozmasowywać miejsc wkłuć

 

Cennik

Toksyna botulinowa (Botox, Azzalure)

Nazwa zabiegu Cena
zmarszczki poprzeczne czoła 450 zł
zmarszczki międzybrwiowe 450 zł
zmarszczki wokół oczu (kurze łapki) 450 zł
zmarszczki 2 okolice 750 zł
zmarszczki 3 okolice (międzybrwiowe, poprzeczne czoła i kurze łapki) 950 zł
kamienista broda 400 zł
nadpotliwość (pachy lub dłonie) 1400 zł
korekta brwi – uniesienie 400 zł
korekta opadającego nosa 300 zł
bruksizm* (nocne zgrzytanie zębami) 600-700 zł
opadające kąciki ust 300 zł
królicze zmarszczki nosa 400 zł

*cena w zależności od ilości podanych jednostek toksyny